Počasí ve Vietnamu

19.Červenec 2011

Komentáře: 0

Že Vietnam je v tropickém pásmu a že je tam vedro, ví asi každý. Ale málo kdo tuší, že Severní Vietnam a Jižní Vietnam se liší od sebe nejen kulturou a částečně i historií, ale i počasím. V Saigonu - Ho Či Minově městě je jenom jedno roční období. Celoročně se teplota pohybuje v rozmezí 20°C do 45°C. Odpoledne bývají krátké deště, teplota se tak malinko ochladí na příjemných 24°C. O Severu se říká, že má 2 roční období - léto a zimu. Když je léto, tak je nesnesitelné vedro. Je to jako kdybyste doslova žili v sauně. A zase v zimě tu je příšerná zima.

Sice pouze 5-10°C, ale domy jsou stavěné tak, aby zmenšilo teplo v domě. V domě byste našli kromě oken i "otvory", které bývají nahoře nad dveřmi. Takže teplota venku je srovnatelná s vnitřkem domu. Teďka si představte, žít venku při teplotě 8°C během 30 dnů. V domě je pouze stolní topení, používá se převážně v kuchyni při jídle nebo vedle postelí během spaní. Chodí se spát v mikině, někdy i v bundě. Není to taková sranda, když se jdete osprchovat a teplota v koupelně je jako venku. Samozřejmě ne všechny domy jsou takto stavěné, novější jsou stavěny podobně jako v Evropě, až na střechu "klasického" tvaru. Tyto nové byty (a stejně tak i hotely) mají klimatizace. Počasí v Severním Vietnamu má ještě jednu zvláštnost. V období deště prší nonstop. Když říkám nonstop. Nonstop! Déšť trvá pár dnů až týdny. Říká se, že když Ho Či Min zemřel, pršelo 3 týdny. Příjemnou a stabilní teplotu najdete na pláži. Ve Vietnamu nikde nesněží, poslední dobou ale na horách se objevují první známky sněhu. Jedině v Dalatu lze počasí přirovnávat k evropskému. Vietnamci se tu cítí trochu chladně, teplota se pohybuje mezi 10-25°C.

Nakonec malá rada: jezděte sem v zimě, nejlépe v listopadu, začátek prosince, v únoru a březnu. Pokud jedete na Jih, tak tam můžete kdykoli, není tam takové vedro jako v Egyptě nebo ve Španělsku.

Komentáře


Komentovat

  • *Jméno *
  • *Email
  • *Zpráva
* Antispam, Vyplňte znovu vaše jméno:

Přísloví

Cá không ăn muối là cá ươn, con không nghe cha mẹ trăm đường con hư

Ryba bez soli je ryba shnilá, dítě neposlouchající rodičů je nevychované

Anketa

Chtěli byste dlouhodobě žít ve Vietnamu?
Ano34% (7637x)
Hlasy
Ne32% (7168x)
Hlasy
Nevím33% (7434x)
Hlasy