Dramatický nárůst nakažených COVIDem ve Vietnamu

2.Březen 2022

Komentáře: 0

Ještě v loni jsme měli denní počet nakažených v celé zemi v řádek desítek. Od Května stovky, od srpna 1.000-5.000, od listopadu už 10.000-15.000. Už jsem si myslel, že se toto číslo nemůže zvýšit, ale po TETu stoupá denní nárůst nakažených až na 110.000. Úmrtnost se pohybuje od srpna okolo 200-300, pak kvůli velkému počtu očkování se toto číslo snížilo na denní 100 bez vlivu na počtu nakažených, což je asi 0,2% - 0,5%. 

Celkem bylo ve Vietnamu 3,5 milionů případů nakažení virem. 40 tisíc úmrtí - úmrtnost 1,1%. Úmrtnost se v závislosti s počtem očkování v zemi snižuje. V zemi bylo podáno 194 mil dávek vakcín. Plně očkovaných 77%. Nejpoužívanější vakcíny ve Vietnamu jsou Pfizer, Astrazeneca, Sinopharm, Moderna a Sputnik V. Nyní se očkuje děti od 12-18let a plánujeme v nejbližší době také děti od 5let, převážně Pfizer. Na rozdíl od ostatních států v EU nebo v Americe, ve Vietnamu nejsou protesty proti očkování. Před rokem byly ještě vakcíny vzácné a někteří museli použít známosti či úplatky, aby se mohli očkovat. Očkování není zde povinné, ale většina lidí očkovat chce. Sem tam byly akorát stížnosti, od koho byla vakcína.

V Hanoji v posledních měsících stoupl počet nakažených z denních 100 na nynější 15.000. Dřive, kdy jsme stopovali pohyby všech nakažených, f0. Nyní už nesledujeme a pomalu lidi ve styku s nakaženými (F1) také nezveřejňujeme v rozhlasu. F0 pokud nejsou v těžkém stavu nebo nemají nebezpečné příznaky, mohou zůstat doma v domácí péči. Jsou ale nuceni zůstat doma v karanténě do doby, kdy mají negativní test. Pak musejí zůstat ještě pár extra dnů doma, ale není za to moc velký trest, když to někdo poruší. I ta karanténa je dneska už celkem volná.

 

Moje matka měla před týdnem chřipku, alespoň si to myslela. Po dvou dnech jsme radši provedli test doma. Vzali jsme vzorky z nosu, smíchali s chemickou tekutinou a dali 3 kapky do vzorku, který vypadá jako test na těhotenství. Měla hned 2 čáry. Místnímu úřadu jsem to hned neoznámil, chtěl jsem se ujistit, zda je test spolehlivý. Druhý den ráno jsem si koupil jiný test, od jiné firmy. Bohužel znovu měla 2 čáry - pozitivní, já s otcem 1. Máme  velký dům a v porovnání s jinými celkem hodně samostatných pokojů - 5. Od té doby jídlo 3x denně , koupelna a záchod v pokoji, takže nám nemohla nakazit. Si představte, že jiné rodiny, žijí spolu a nemají možnost nakaženého izolovat. Když se nakazí 1 člen rodiny, nakazí se všichni. V Hanoji jsou ještě menší domy, tam to musí být jako ve vězení.

 

Oznámil jsem úřadu. Zeptali se na jméno, počet lidí v domácnosti, kolik nakažených F0 a F1. Pak sdělili, že budeme muset obchod zavřít a zůstat v karanténě týden. Další den by měli provést zátarasu okolo domu, ale místo toho jenom nalepili ceduli s varováním. Mohli jsme libovolně jít z domu,nikdo nekontroloval. Je pochopitelné, že nemají dostatek zátaras. V Hai Duongu je denní počet nakažených 2300 lidí. Úmrtnost 0,1%. Nyní jsme pořád doma, zásoby jídla máme. Když něco chceme, tak zavoláme blízkým nebo prodavačům a ti nám přivezou. Máme v domě i tělocvičnu s pingpongem, takže si nestěžuju :)


Komentáře


Komentovat

  • *Jméno *
  • *Email
  • *Zpráva
* Antispam, Vyplňte znovu vaše jméno:

Přísloví

Cá không ăn muối là cá ươn, con không nghe cha mẹ trăm đường con hư

Ryba bez soli je ryba shnilá, dítě neposlouchající rodičů je nevychované

Anketa

Chtěli byste dlouhodobě žít ve Vietnamu?
Ano37% (2697x)
Hlasy
Ne30% (2183x)
Hlasy
Nevím32% (2370x)
Hlasy