Moře se špatným názvem

12.Květen 2014

Komentáře: 0

Mluvím o  Jihočínském moři, které lemuje celou východní a jižní hranici Vietnamu od severu k jihu. Správný název by měl tedy být Vietnamské moře, protože bývalá Indočína už je dávnou minulostí. Stejně tak by se měly nazývat správným jménem i souostroví která  v tomto moři na východ od VSR leží. Jde o ostrovy Paracelské a Spratlyho jejichž správný název je  Hoang Sa a Truong Sa.  To jsou totiž vietnamské názvy, které  ovšem skoro na všech  mapách chybí. Kdysi  to mořeplavce moc nezajímalo, protože ta souostroví jsou složená z malých ostrůvků a na námořních mapách byla označena jako pro plavbu nebezpečná skaliska.

 

Dnešní pohled má samozřejmě jiná hlediska a  tak o tyto ostrůvky, které kdysi  zcela samozřejmě patřily francouzské kolonii Indočíně  má zájem hned několik zemí. Především jde o to  komu patří nejenom souostroví, ale také okolní moře. A nejde jen o rybolov, ale o strategické suroviny  v moderní době silně zajímavé: ropa a zemní plyn.

 

Po skončení  francouzské války přestala existovat kolonie Indočína a za souhlasu OSN byly ostrovy předány  jako samozřejmá součást Vietnamu. Tedy historicky, vycházíme li  z uspořádání světa po II.světové válce je souostroví  jasně definováno jako vietnamské území. Ostatně i z hlediska geologického představují ostrovy a ostrůvky konec pevninské desky a  ukončení pobřežní mělčiny – šelfu.

 

Také název Jihočínské moře je de fakto nesprávný a zastaralý. Moře leží při celém východní a jiřžní hranici Vietnamu a získalo svůj název od tehdy přilehlé Indočíny. Na severu leží Tonkinský záliv,ale už žádný Tonkin ani Indočína  neexistují.Jak ale jde o finanční zdroje je každá argumentace dobrá. A tak Čína argumentuje vlastně omylem starých kartografů a  evropských mořeplavců, kteří nepochopili,že na území,které považovali za jižní Čínu je zemí Vietů a je to vietnamské starobylé císařství. Územní nároky Číny jsou nehorázné a uplatňování síly na historickém teritoriu sousední země je porušením všech mezinárodních smluv.

 

S jakým odporem se to setkalo ve Vietnamu i ve všech zemích světa kde Vietnamci žijí a pracují jsme viděli v neděli odpoledne. Před Čínskou ambasadou v Praze Dejvicích se sešla poklidná demonstrace Vietnamců z celé České republiky. Demonstrovat přijely na tři tisícovky Vietnamců všech věkových kategorií. Nejvíce  bylo  a to překvapivě mládeže. Mladí Vietnamci ukázali svůj vztah k vlasti a  přišli protestovat proti neslýchané agresi Číny.

 

Čínské velvyslanectví odpovědělo zavřenou branou a kordonem policejních těžkooděnců nastoupených v řadě před vraty jako působivá, leč zcela zbytečná dekorace. Vietnamci ukázali,  že jim jejich vlast není lhostejná a také ukázali,že demonstrovat se dá velmi důstojně a klidně. Bohužel odpolední demonstrace i přes vysokou účast se nesetkala se zájmem českých médií, což ovšem přítomné už nijak nepřekvapilo.  

 

Jaroslav Picka


Komentáře


Komentovat

  • *Jméno *
  • *Email
  • *Zpráva
* Antispam, Vyplňte znovu vaše jméno:

Přísloví

Công cha như núi Thái Sơn, nghĩa mẹ như nước trong lòng chẩy ra, một lòng thờ mẹ kính cha, mới là chữ nghĩa mới là đạo con

Hodnota otce je jako hora Tai, láska matky je jako řeka, syn by měl své rodiče ctít

Anketa

Chtěli byste dlouhodobě žít ve Vietnamu?
Ano39% (1896x)
Hlasy
Ne29% (1418x)
Hlasy
Nevím31% (1497x)
Hlasy