Typická vietnamská rodina

29.Červenec 2011

Komentáře: 0

Dva lidé se vezmou, většinou se souhlasem svých rodičů. Společně žijí u rodičů ze strany manžela. Rodina, která má dceru, musejí počítat s tím, že po vdávání se stanem členem „druhé“ strany. Vietnamci starší generace říkají, že vychovávat dceru je jako vychovávat člen jiné rodiny, jenom čekáte, než někdo si ji odvede. Manželka se stará o domácnost a především o rodiče manžela. Manželka ráno připraví snídani, jde do práce a v poledne se vrátí, aby mohla připravit oběd. Po společném obědě je čas na odpočinek, zdřímnutí. Pak zase jde do  práce. Domů se vrací v 5 a jde na trh nakupovat. Po večeři se zeptá svých dětí na školu, udělá s nimi úkoly či se s ostatními členy podívá na televizní pořady. Takto vypadá život manželky učitelky.

U manžela je to těžší. Pokud je prvorozeným synem, musí se o rodiče starat a dohlížet na ostatní bratry a sestry. Je hlavou velké rodiny. Kromě toho musí živit celou rodinu, včetně svých rodičů. Jeho příjem musí pokrýt veškeré výdaje. Ráno se nasnídá, jde do práce. V poledne se vrátí na oběd, zdřímne si a pak znovu jde do práce. Veškerá rozhodnutí dělá on a právě proto za úspěšnost a štěstí celé rodiny se zásluhy přičítají hlavě rodiny.

Dcery se odmala učí způsobům, jak být manželkou. Vařit, mýt nádobí a uklízet by měla umět každá už od svých sedmi. Tyto vlastnosti dělají jejich dcerám „žádanými“. Synové to mají lehčí, od nich se toho moc nepožaduje. U nich se dohlíží hlavně na zdraví, chování a vzdělání.  Není zvykem, aby syn se v 18 letech osamostatněl od rodiny. Není na to ještě připraven. Je to asi jeden z největších rozdílů mezi Asijskou a Evropskou kulturou – rodinné pouto.

Vztah mezi rodinami, sousedy je mnohem užší než v ČR. Je zcela běžné, aby přišel soused a zeptal se, jestli nemáte židli navíc, protože má u sebe hosty. Chybějící koření, svátky, drby, to všechno stačí k tomu, aby se navzájem navštívili a pokecali si. Jenom škoda, že tato vlastnost není v Čechách moc k vidění. Lidé by měli být více otevřenější a ne jít domů z práce, zavřít dveře a všímat si svého.


Komentáře


Komentovat

  • *Jméno *
  • *Email
  • *Zpráva
* Antispam, Vyplňte znovu vaše jméno:

Přísloví

Công cha như núi Thái Sơn, nghĩa mẹ như nước trong lòng chẩy ra, một lòng thờ mẹ kính cha, mới là chữ nghĩa mới là đạo con

Hodnota otce je jako hora Tai, láska matky je jako řeka, syn by měl své rodiče ctít

Anketa

Kolik Vám je let?
pod 1824% (2168x)
Hlasy
18 - 2519% (1741x)
Hlasy
26 - 3520% (1812x)
Hlasy
36 - 5018% (1690x)
Hlasy
50 a více19% (1738x)
Hlasy